Prachatická Xterra nezklamala

To, že Xterra v jihočeských Prachaticích bude drsný závod, nebyla jen planá slova místních pořadatelů. V sobotu na Šumavě skutečně poprvé odstartoval jeden z vůbec nejtěžších závodů v terénním triatlonu v Evropě.

Plavecká část proběhla asi 10 km od centra města v Křišťanovickém rybníce, kde je voda jak v horském jezeře a také tak studená. Kvůli teplotě vody pouhých 16°C bylo plavání asi o třetinu zkráceno. Plavecké kvality tu potvrdil triatlonový reprezentant Martin Debnar, ten se však účastnil jen vloženého závodu štafet, z vody lezl s náskokem jedné a půl minuty. Nejhladší disciplína celého závodu byla pro Debnara pořádný extrém, při plavání totiž překvapivě dvakrát upadl. Jednou při přeběhu do druhého okruhu a podruhé při předávce štafety svému cyklistovi.

Mezi jednotlivci nejlépe doplaval Petr Cvrček z Brna a Markéta Roubalová závodící za Atletiku Tábor.

Cyklistická část nabídla tentokrát o mnoho více extrému než na ostatních závodech české Xterra Tour, kde se většinou jedou tratě o dost kratší i méně technicky náročné. Téměř čtyřicetikilometrový okruh se zdál dlouhý i vedoucímu závodníkovi po této části Pavlovi Jindrovi. „Vždy jsem si říkal, že už musí přijít konec, že nic horšího být nemůže a ono vždy ještě něco horšího přišlo…“ povídal v cíli a i podle jeho vzezření bylo jasné, že nikdy nic těžšího nejel. Vždyť i jeho čas byl téměř dvojnásobný oproti času z minulého závodu, který se jel v pražských Žlutých lázních.

Výborný výkon v cyklistice předvedl i královehradecký Leoš Roušavý, který se dokázal velmi dlouho Pavla Jindry držet. Do depa dojel s pouhou minutovou ztrátou. Jemu se náročné tratě zamlouvají a také v cíli nešetřil chválou. Většinu závodu absolvoval s úsměvem a závěrečný běh si už viditelně užíval. Vítězství lépe běžícího Jindry bylo víceméně jasné a náskok na dalšího si Roušavý držel komfortní.

Leoš Roušavý na kole

Naprosto odlišné pocity měl třetí Erik Lorenc, který v cyklistice nepříjemně upadl a poranil se, běh pak běžel se sebezapřením. „Každý krok, mě bolel,“ procedil jen skrz zuby a ukázal krvavé zranění. Měl štěstí, že běh nebyl delší než 9 km, protože ho viditelně dobíhal jeho týmový kolega Jan Hron. Oba patří k domácímu týmu ŠuTri Prachatice, který se také podílel na organizaci závodu. Hron téměř smazal více než šestiminutovou ztrátu po cyklistice. Pátý skončil Rostislav Havlíček z Jilemnice.

A běžící Pavel Jindra

Mezi ženami se sešla dobrá konkurence. Startovala i zimní triatletka Šárka Grabmüllerová, která je také z Prachatic. „Po kole jsem se těšila na běh. Běhat do kopce umím, ale že trať bude až takhle náročná jsem nečekala,“ povídala po závodě. V cíli byla druhá. Za ní třetí doběhla také prachatická jednadvacetiletá Valerie Eningerová, která tento rok začíná v Xteře vystrkovat růžky. Je to pro ní druhé umístění na stupních vítězů po dvou závodech Českého poháru.

Vyhlášení vítězů

Handicap měli tentokrát sestry Loubkovy. Na start přišli pozdě a do vody skákaly téměř dvě minuty po ostatních, přesto se starší Ivana při dlouhé cyklistice prokousala celým polem závodnic do čela a první s velkým náskokem také proběhla cílovou bránou na centrálním náměstí Prachatic před historickou radnicí. Kateřina skončila čtvrtá.

Tříčlenným štafetám kraloval tým s již zmiňovaným Debnarem na prvním úseku, cyklistou Jiřím Csirikem a běžcem Václavem Lebedou. Poloviční trať vyhrál Lukáš Netík z KED Cyklomax a Petra Kleinová z Týna nad Vltavou.

Pánská elitní trojka na bedně

Další závod Xterra Czech Tour proběhne až 10. července v Děčíně, kde to bude navíc letošní mistrovství republiky. Více o všech závodech se dá najít na www.xterra.cz.

 1. Pavel Jindra (TT Cyklorenova Cvikov) – 2:52:06
 2. Leoš Roušavý (KED Cyklomax) – 2:55:05
 3. Erik Lorenc (ŠuTri Prachatice) – 3:02:13
 4. Jan Hron (ŠuTri Prachatice) – 3:02:36
 5. Rostislav Havlíček (Jilemnice) – 3:02:46
 6. Marek Managoni (Česyk) – 3:04:11
 7. Tomáš Slavata (Atletika Tábor) – 3:10:19
 8. Petr Stehlík (Ekol team) – 3:14:12
 9. Pavel Chren (TRI Cheb) – 3:14:41
 10. Jakub Jaroš (KED Cyklomax) – 3:18:22
 1. Loubková Ivana (TT Cyklorenova Cvikov) – 3:26:03
 2. Grabmüllerová Šárka (BaH triatlon České Budějovice) – 3:35:35
 3. Eningerová Valerie (ŠuTri Prachatice) – 3:40:34
 4. Loubková Kateřina (TT Cyklorenova Cvikov) – 4:00:38
 5. Roubalová Markéta (Atletika Tábor­) – 4:13:03
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..