Kubíček zahájil obhajobu titulu vítězstvím

Úvodní závod Českého poháru Xterra se už po několikáté odehrál v pražských Žlutých lázních, tentokrát ale bez plavání jen jako duatlon. Voda řeky Vltavy se bohužel nestihla ohřát a desetistupňový chlad by většina závodníků nevydržela.

„S vodou máme letos problémy. Další závod se měl jet v červnu v Hostivaři, kde se ale kvůli odbahňování přehrady žádný závod odehrát nemůže.“ Povzdychl si Michal Piloušek, nejdůležitější muž v realizačním týmu české Xterry. Ve Žlutých lázních však při zrušení plavání žádný problém nenastal, závod se mohl v plné kvalitě odehrát a také se odehrál.

Startovní pole nezaznamenalo oproti klasické Xteře žádných výrazných změn. Byl tu v novém dresu týmu Start Karlovy Vary šampión Jan Kubíček, Tomáš Jiránek, Pavel Jindra i loňská vítězka celé série Katka Loubková. Ze zdravotních důvodů se omluvila jen její sestra Ivana. Z absolutní špičky pak chyběl ještě Karel Zadák, který se posledních pár let soustředí hlavně na zahraniční závody Xterra World Tour. Jinak startovní pole dospělých čítalo okolo sta jmen. V úvodním programu bojovali ve svých závodech i malé děti.

Na úvod se místo plavání běžely 3 kilometry, které pole závodníků před následující cyklistikou dostatečně rozřadil podle výkonnosti a nikdo nemusel mít strach, že ho bude pomalejší cyklista v terénu brzdit. Už po krátkém běhu dobíhal do depa jako první obhájce loňského prvenství Kubíček a s odstupem za ním pak balík několika závodníků. Pár kroků zpátky nechyběl Pavel Jindra a také Tomáš Jiránek. Ženy pak vedla do další disciplíny Valerie Eningerová před Katkou Loubkovou. Už po první části bylo jasné, že se přes zimu vyklubalo několik nových kandidátů na nejvyšší příčky. Uvidíme jak si takový Jonáš Vojtěch, David Janda nebo Martin Berka povedou v prvním závodě s plaváním, který by měl být 19. června v Prachaticích, respektive pro některé ve stejný den ve slovenské Myjavě při evropském šampionátu triatlonové unie.

Když Kubíček vyrazil jako první na svém kole přes Barrandovský most do Chuchelského háje, tak se už jeho fanoušci předem radovali, že o vítězi je rozhodnuto. To ale nikdo netušil, že po kole přijede zpět do depa až na druhém místě. Po pádu na asfalt v jedné zatáčce se před Kubíčka totiž dostal Pavel Jindra. „Ještě neumím moc jezdit“ říkal později s nadsázkou v cíli Kubíček. Chuchelský háj, kde proběhla hlavní část cyklistiky, si pro závodníky nachystal dostatek bahna a trať nebyla jen samý beton a asfalt jak by se mohlo zdát.

Závěrečný běh měl tedy nečekaný náboj v podobě souboje o zlato. Kubíček přeci jen ale potvrdil své kvality a zvítězil. V cíli si jen trochu stěžoval, že neměl svůj den. Byl to boj do posledních metrů. Za Jindrou a Kubíčkem vyběhl na druhý běh dlouhý 6 km Tomáš Jiránek, který na kole tentokrát nemusel předjíždět tolik závodníků jako jindy. Jeho plavecké schopnosti totiž nejsou tak dobré jako u jiných a zrušení plavání určitě uvítal. Třetí také doběhl do cíle v areálu žlutých lázní v Praze Podolí.

V ženském závodě si na kole minutový náskok vybudovala Kateřina Loubková před Dášou Svěrákovou. Jen o několik sekund více ztrácela Eningerová, pro kterou nebyla pomaleji běžící Svěráková překážkou ke konečnému druhému místu, Loubková už byla nad její síly.

Výsledky muži:

 1. Jan Kubíček (Start Karlovy Vary) – 1:40:03
 2. Pavel Jindra (TT Cyklorenova Cvikov) – 1:40:32
 3. Tomáš Jiránek (Ironman Sudoměř) – 1:44:06
 4. Jonáš Vojtěch (TRI – SKI Horní Počernice) – 1:45:10
 5. Aleš Dedek (AD Cyklo Brodek) – 1:46:41
 6. Tomáš Matera (inSPORTline Triathlon Team Opava) – 1:48:39
 7. David Janda (Atom Bike) – 1:48:59
 8. Zdeněk Tůma (Vanaman Kladno) – 1:49:31
 9. Martin Berka (SK OMT Pardubice) – 1:50:02
 10. Patrik Dušek (SK OMT Pardubice) – 1:50:14

Výsledky ženy:

 1. Kateřina Loubková (TT Cyklorenova Cvikov) – 2:05:14
 2. Valerie Eningerová (ŠuTri Prachatice) – 2:07:34
 3. Dagmar Svěráková (Cykloadam) – 2:08:47
 4. Lucie Materová (inSPORTline Triathlon Team Opava) – 2:18:17
 5. Irena Klingorová (TJ Olympionik-Profisport Cheb) – 2:24:51

Kompletní výsledky najdete na www.xterra.cz.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..