Děčín hlásí: Xterra má nové mistry

Český pohár Xterra pokračoval tuto sobotu v Děčíně, kde se odehrálo mistrovství republiky na krátké trati. Ukázalo se, že každá Xterra nabízí pro závodníky naprosto něco jiného, ale vždy náročného. Oproti minulému závodu na bahně při patnácti stupních v Prachaticích se tentokrát jelo vyprahlým terénem a v tropických podmínkách.

Náročnost závodu se ukázala už při úvodním plavání v Labi. Kdyby se plavalo na klidné vodě, tak by časy na stejné trati byly téměř dvojnásobné, v Děčíně se ale muselo bojovat s velmi silným proudem. Jako nejsilnější se ukázal Michal Francke z Jablonce, na další závodníky vybojoval asi půlminutový náskok.

Mezi ženami sedala jako první na horské kolo po plavání Kateřina Lhotová. Také druhá část proběhla v ohromném tempu, závodníci jakoby létali po ostrých kopcích nad Děčínem. Bohužel první skupina těch nejlepších hned na začátku špatně odbočila a musela být penalizována, patřil mezi ně i Tomáš Matera, který pak zbytek osmnáctikilometrové cyklistické části odjel v čele. Těsně za Materu se však později probojoval Jiří Klíma, měl v závěsu Kubíčka, Jindru i Františka Žiláka, který se na tratě Xterry vrátil po třech letech.

Ivana Loubková

V cyklistice bylo potřeba kromě dobré formy prokázat i odvahu, jezdilo se třeba i po točitých schodech, nebo skrz úzký a temný tunel pod vlakovou tratí. V ženském závodě se do vedení dostala podle očekávání Ivana Loubková, za kterou se zařadila Dáša Svěráková a třetí jela Lucie Materová, která dobrou pozici ztratila až na závěrečném pětikilometrovém běhu.

Na třetí místo se nakonec dostala Kateřina Lhotová a Materová se propadla až na 6. za Grabmüllerovou a Maďarku Brigittu Poór. Ivana Loubková v Děčíně získala své 22. vítězství a stala se tak nejčastěji vítězící tuzemskou závodnicí všech dob. O jedno vítězství méně má Kubíček.

Honza Kubíček mohl Loubkovou v počtu vítězství už v Děčíně dohnat. Na Klímu ztrácel po cyklistice jen 25 sekund. Ovšem Klíma se vytáhl s absolutně nejlepším běžeckým časem dne a poprvé v kariéře zvítězil v závodě českého poháru. Na Kubíčka tedy zbylo pouze druhé místo a mistrovský titul v kategorii elite. Třetí příčku vybojoval pod Tyršovým mostem v Děčíně Pavel Jindra.

Martin Koukal

Se ztrátou pouhých deseti minut dojel do cíle na třináctém místě i olympijský medailista lyžař Martin Koukal, který vybral děčínskou Xterru jako jednu z částí své předsezónní přípravy. Na start jej doprovodil i kolega z reprezentace Aleš Razým.

Xterra pokračuje už 24. července dalším závodem v Ostrově, kde se kromě klasické trati pojede i mistrovství republiky v supersprintu za účasti nejlepších 15 mužů a 5 žen z předchozího závodu klasické Xterry.

Výsledky Xterra Zedníček Cup Děčín:

  1. Jiří Klíma (AD Cyklo Brodek) – 1:16:06
  2. Jan Kubíček (AC Start K.Vary) – 1:17:13
  3. Pavel Jindra (TT Cyklorenova Cvikov) – 1:19:05
  4. Tomáš Matera (InsportlineTT Opava) – 1:19:05
  5. Aleš Dedek (AD Cyklo Brodek) – 1:20:26
  6. Jens Buder (STORCK Xterra Racing) – 1:20:40
  7. Vašek Klakurka (AD Cyklo Brodek) – 1:21:09
  8. Rostislav Havlíček (Jilemnice) – 1:21:28

Galerie na Bike24.cz

IMG_1245 IMG_1113 IMG_1323

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..