Každoročně již tradičně předchází celé sezóně vyhodnocení sezóny předešlé, které se začátkem roku uděluje v anketě o nejlepšího sportovce Českolipska, a to ve smyslu oblíbenosti sportovní osobnosti. Ivana se dostala již potřetí za sebou na pěkné třetí místo a Kateřina na místo páté.

Na rozjezd sezóny 2013 jsme jako obvykle zvolili závody v nejbližším okolí. Zvolila je tedy jen Ivana, protože ostatní se ještě potýkali z nemocema, které kvůli špatnému počasí nebylo možné vyléčit a navázat na rozjetý trénink.

První dva běhy dopadly dle očekávání v tréninkovém tempu, dalších sedm mtb maratonů už napovídalo o natrénované rychlosti, šlo o závody: MTB Ralsko, Český Ráj, Ratibořice, Liberec, Bezděz a ABB cup, které Ivana vyhrála. Kateřina se zúčastnila až toho posledního a tím společně s během v Radvanci a Kolem Máchova jezera rozjela sezónu.

Xterra

První Xterra se konala v Hořicích, Ivana dojela v elitní kategorii na druhém místě, Kateřina zvolila věkovou kategorii a tím si pojistila místo první. Ondra ve své kategorii také vyhrál.

Druhý závod seriálu Xterra byl zároveň závodem mistrovstvím ČR. Ivana se umístila v elitní kategorii na místě prvním, což je její letošní největší úspěch a Kateřina na místě čtvrtém.  Ondra ve své mistrovské kategorii první.

Důležité závody jsme opět proložili těmi méně důležitými a zúčastnili se tak Fofr cupu (Kateřina první), Znovín cupu (Ivana první) a MTB Jonsdorf (Ivana první). Až jsme se dočkali triatlonu ve Varnsdorfu, na jehož pořádání se podílíme a je pro nás tímpádem povinností. Zde skončila Ivana na prvním a Kateřina i Ondra na třetím místě.

Následovala Xterra v Davidově Mlýně, Ivana doopravdy vybojovala první místo a Kateřina i Ondra ve své kategorii také první.

Opět jsme zařadili MTB závody – Okolo Ústí a Příchovice – Ivana první, Kateřina třetí; masakrózní QWERT – Ivana těsně první a Kateřina čtvrtá.

Další tradiční důležitý závod – 3länder Cross Triathlon – je náročný fyzicky i organizačně. Už jsme si za ta léta zvykly a dobře dopadly: Ivana první a Kateřina třetí.

Naposledy prokládáme méně významnými triatlony – Fojtka, Mimoň, Hrádek, Sloup, Mácháč. Kateřina skoro všechny vyhrála a když se to jednou nepovedlo, tak byla druhá.

Poslední Xterra se konala v Krušných horách. Byla nejdrsnější a kdo ji dokončil, toho fyzicky poznamenala. Ivana druhá, Kateřina pro defekt nedojela. Ondra v kategorii mladých vyhrál.

Běh Cvikovem bereme také jako povinnost, ale velmi příjemnou – Ivana zvolila trať o délce 4,3 km a vyhrála, Kateřina zvolila trať hlavní – 15 km a také vyhrála. Časovku na Jedlovou jela jen Ivana. Vyhrála a ještě vytvořila časový rekord svůj i historický v ženách.

Na závěr sezóny jsme daly pro zpestření Žacléřskou 70 – ve složení dvou sester a jedné týmové kolegyně a zvítězily jsme. A na úplné ukončení MTB sezóny proběhl ČT cup (Ivana třetí) a dva běhy – jeden mimo naše obvyklé území (v Prachaticích) a druhý v Žandově. Kateřina oba vyhrála.

Odměnou za výsledky bylo také vyhlášení v Prachaticích, kde Ivana v celkovém seriálu Česká Xterra byla v elitě druhá a Kateřina v kategorii první.

Silvestrovská kombinace běhu a MTB kritéria je samostatný závod, který nepatří do sezóny, tak ani nevíme, kam jej zařadit. Každopádně se koná poslední den v roce, musíme ho tedy zmínit zde. Ivana nejprve absolvovala osmikilometrový MTB závod na prvním místě a ihned poté pětikilometrový běh na místě druhém.

Kateřina si pro zpestření dala tříkilometrový běh na Polevsku, k jejímu štěstí kvůli nedostatku sněhu po vlastních místo na lyžích. Skončila na místě prvním.

A jako opravdu stručné shrnutí je následující:

Ivana měla psychicky vyčerpávající jaro, kdy kvůli nedostatku času nemohla odletět do teplých krajin a letošní zima byla obzvlášť krutá a dlouhá. Zároveň její sezóna začala velmi brzy bez jediného odpočinku (velká hloupost!) a i když závodní síly vydržely až do samotného závěru v listopadu, nakonec podlehla dlouhé únavě a tři měsíce se z ní dostávala. Z výsledků je ale pořád ještě nadšená.

Kateřina pro dlouhou nemoc na jaře nemohla trénovat ani první dva měsíce závodit. Nakonec se postupně dostávala do celkem slušné formy, ale až koncem sezóny. Aspoň má motivaci do dalšího roku bez následku na zdraví!

Ondra začínal také o něco déle než je zvykem, ale i tak se dostal rychle do formy a co šlo, tak vyhrál :-).