SP Xterra O-See Žitava
Na světovém poháru v Žitavě se vedle světových jmen Batelier, Schumann, Dietz, Vastaranta, Gardner představila i řada českých závodníků, vedle pouze dvou českých zástupkyň na nejdelší trati – sester Loubkových. Pohledem na startovní listinu věděl Zadák, Kubíček, Jiránek, Báča či Jiskra, že se skvělými triatlety nebude lehký boj, holky měly na trati 1,5-36-9 poměřit síly s vítězkou z Hluboké Wasle, Bucher či Guillot.
Vedle německých triatletů, kteří v rámci SP jeli svůj domácí šampionát, jsme mohli vidět závodníky z okolních států, ale i z Velké Británie, Brazílie, USA, Finska či Nového Zélandu.
Celkem 110 mužů a 27 žen se místo nedělního oběda vrhlo do vody, tentokráte však kvůli teplotě jezera 22,6°C bez svých nadlehčovacích obleků. To nehrálo do karet těm slabším plavcům a velmi vyhublým ženám, např. Wasle zaplavala pod své možnosti. Pro většinu však byla průzračná voda jezera tou příjemnější částí závodu v superhorkém poledni. Přesně vyměřenou trať dle GPS zvládl nejrychleji celkově pak 34. Dellbrügge a z žen francouzka Lorblanche. Zadák se držel na 12.místě.
Kateřina Loubková měla 12. čas plavání a Ivana se „šetřila“ na svou hvězdnou disciplínu MTB. Bucher se poprala s tratí cyklistiky nejrychleji, Ivana předvedla 3. nejlepší čas kola. Velkou ztrátu z plavání musela smáznout Wasle.
Trať kola vedla jako každoročně širokými šotolinovými cestami vzhůru, v závěru proměněné ve strmé kamenité stoupání k vrcholu Hvozdu. Nechyběl úsek, kde museli i nejlepší sesednout z kola a chodící pasáž čekala na ty méně technicky schopné také při kilometrovém kamenitém sjezdu. O průběžném pořadí pak rozhodovaly další dva prudké stoupáky a dva technické sjezdy v druhé polovině cyklistiky. V depu po plavání už zřejmě byla jasná pozdější diskvalifikace Kondora kvůli absolvování plavání pouze v plavkách, nebyl však nijak před startem upozorněn. Po nevydařeném plavání se pustil do stíhačky svých soupeřů a výbornou cyklistikou se prodral na konec první desítky.
Zadák s Kubajsem zvládli MTB na výbornou a stále se drželi v popředí, než přišla další rána zástupcům českých barev – diskvalifikace Kubíčka za porozepnutou kombinézu v závěru běhu. Opustil tak vynikající 7. pozici. Depo bylo bedlivě hlídáno co se týče zapnutých přileb a bylo uděleno několik žlutých karet. Němečtí rozhodčí pomalu a jistě učí české xterráky pravidlům olympijského triatlonu, tolik vzdáleným od svobodného pojetí xterry.
Při cyklistice se ve výborném světle předvedl Jiskra svým 18.časem kola, Báča 22.časem a výborně jel také Eberl, Slavata či Libor Menčík. Na běhu pak zářil Slavata s 12. nejrychlejším časem či Kubín s 18.časem běhu. Bezmála 20 Čechů tak dalo přednost SP v Žitavě před nedělním závodem na Lipně, nemluvě pak o kratších variantách trati v Žitavě, kde se to českými zástupci jen hemžilo.
Velké naděje byly vkládány do Karla Zadáka, který si jistě přál bednu, nakonec ale zůstal těsně pod ní.
Další čeští závodníci se poskládali od 20. místa v pořadí Báča, 22. Jiskra, 23. Eberl a do třetí desítky se ještě vešel Slavata a Bachura. Menčík skončil celkově 32., ale stříbrný ve své kategorii.
Karina Wasle „rozmrzla“ až při běžecké části. Svým 4. nejlepším během se však posunula pouze na 7. pozici, jako poslední tedy brala finanční prémie. K. Loubková končila po nevydařeném běhu 8. a Ivča se musela spokojit s 11.místem.
Medaile si rozdělili Francouz Batelier na 1. místě, Němec Schumann na 2. A Dietz na 3. Mezi ženami excelovala Švýcarka Bucher před svou krajankou Matter a třetí Holanďankou Golsteyn.
Závodníci si pochvalovali skvělou atmosféru velkého závodu, náročnou spravedlivou cyklistiku, kde si každý přišel na své. Trať byla suchá a výborně zabezpečená, divácká kulisa jedinečná. Přes svou délku a náročnost přiláká Žitava jistě v příštím roce znovu závodníky, aby si při nekonečném stoupání na Hvozd mohli v duchu nadávat: „proč já to vlastně dělám!“
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!